HAKKIMIZDA

YENİÇERİ AHMET AĞA KONAĞI

Antalya İli’nin, yoğun olarak Akseki ve İbradı ilçeleri ile köylerinde uygulanmış, yöreye özgün mimari yapısı olan ”Düğmeli Evler”, tamamen taş ve ağaçtan yapılan harç veya çimento gibi herhangi bir malzeme kullanılmayan yığma yapılardır. Yapılarda, yörede bulunan Toros Sediri (Katran Ağacı ile Andız Ağacı) kullanılmıştır. Bu yapılarda taş duvar, asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşımaktadır. Duvardan taşan hatıl uçlarının düğme (Pişduvan) gibi gözükmesinden dolayı bu evlere ”Düğmeli Ev” denmektedir.

İbradı ilçesine bağlı, Ormana (Erymna Antik Kenti) köyündeki Yeniçeri Ahmet Ağa Konağımız, bölgenin yöresel mimarisi olan 2 katlı bir Düğmeli Ev’dir. İnşa tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, ulaşılan kayıtlarda 1898 olarak görülmektedir. Konağın ilk sahiplerinden biri Keleşoğlu soyundan gelen Genç Osman’dır.
Konak, Yeniçeri 56. Ortanın son komutanı, Keleşoğulları soyundan gelen ve ailenin
7. Kuşak atası olan Ahmet Ağa’nın anısına ithaf edilerek ” Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı” adını almıştır.

TARİHİ YAŞAYIN

11 Odalı olarak hizmet veren konağın 6 odasının içerisinde duş ve wc mevcuttur. Üst katta yer alan 4 odası, müze olarak ayrılmış olup, aslına uygun biçimde dolap içerisinde duş ve lavabo yer almakta, oda dışında da 2 adet wc odaların ortak kullanım alanıdır.

İnşasından bugüne aslına uygun olarak restorasyon geçiren yapı, adeta bir müze içerisinde yaşama tecrübesini siz misafirlerimize yaşatmayı bekliyor. Yöresel kahvaltısı, temiz havası ve zengin kültürel mirası ile bölgenin ve konağın içerisindeki döneminin orijinal eşyaları ile sizlere yaşatacağı tarihi yolculuğa hazır olun. Türkiye ve dünyada benzerleri az görülen Müze konseptli otelimiz, yine bir asrı aşkın Turizm işi ile uğraşan Ailemizin 8.kuşak deneyimli temsilcileri ve sahibi olduğu Pera Center Hotel tarafından işletilmektedir.

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı

ÖDÜLLÜ TASARIM

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı,
2020 Antalya Kepez Belediyesi TURGUT CANSEVER Uluslararası Mimarlık Ödülleri’nde Mimarımız ŞAKİR KÖSE ile “TURGUT CANSEVER YEREL ÖDÜLÜ”nü aldı. Bu gurur hepimizin.

GEÇMİŞE YOLCULUK

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı’nda
geçmişe yolculuk yapacaksınız. Tarihi ve dokusu ile Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı’nın iç tasarımı sizi geçmişe ve yaşanmışlıklara götürecek.

EŞSiZ DOĞA İLE İÇİÇE

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı’nın
bulunduğu yerde esşiz doğa manzarası ve doğanın tertemiz havasını içinize çektiğinizde kendinizi yeniden doğmuş hissedeceksiniz.