Antalya Ormana Otelleri

Antalya Ormana Otelleri

Antalya Ormana Evleri, tamamen yöredeki malzemeler kullanılarak (ağaç ve taş) yapılan Antalya’nın Akseki ve İbradı ilçeleri ve köylerinde uygulanmış yöreye özgün mimari yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Evlerin en büyük özelliği harç veya çimento gibi herhangi bir malzeme kullanmadan yapılmış ve bugüne kadar gelmiş olmaları. Katran ağacından kesilen ahşap ile yapının iskeleti oluşturulmuş. Katran ağacı aynı zamanda Lübnan Sediri olarak da biliniyor. İskeletin dışarıda kalan kısımları düğme gibi görünüyor. Özgün mimariye sahip Antalya Ormana Köyü otel düğmeli evleri, taş duvardan iki katlı evlerden oluşuyor. Bu düğmeli evler depreme dayanıklı ve hiçbir koruma olmadan yüzlerce yıl çürümeden dayanabiliyor.

Ormana Festivalleri

Antalya Ormana otel konaklama seçeneklerin dışında köyde birçok festival de düzenleniyor. Hem Türkiye’nin dört bir yanından hem de yurtdışından ziyaretçiler geliyor bu festivallere.

Üzüm Festivali: Köy halkı için bu festival büyük önem taşımaktadır. Bu festival tam 50 yılı aşkın bir süredir bağbozumu ile sonbaharda düzenleniyor. Artık geleneksel hale gelmiş olan bir festivalde, Ormana’nın meşhur çavuş üzümleri tadılıyor ve bağlardan toplanan üzümler yarışmaya sokuluyor.

Artoros Sanat Festivali: Artoros, sanat çalıştayı olarak her yıl Eylül ayında düzenleniyor. Bu festivale yurt dışından da birçok sanatçı katılıyor ve sokakları bir sanat galerisine dönüştürüyor.

Rahvan At Yarışları: Atçılık Federasyonu tarafından her yıl Eynif Ovası’nda düzenleniyor. Ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen atçıların katılımıyla gerçekleşen yarışlar temsili Selçuklu kervanı geçişiyle başlıyor. Ormana Köyü, hafta sonunuzu geçirmeniz için eşsiz bir fırsat. Evlerin düğmeleri nasıl oluyormuş yerinde görmeniz dileğiyle.

Düğmeli Evlere Nasıl Gidilir?

Toroslarda yer alan doğa harikası Antalya Ormana Köyü, Antalya’nın İbradı ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Antalya’ya 170 kilometre, Manavgat’a ise 60 kilometre mesafede. Antalya merkezden arabayla 2,5 saat, Antalya havalimanından 2 saat sürüyor. Ayrıca Antalya otogardan Ormana’ya minibüsler gidiyor. Minibüsler yol üzerindeki köylere de uğradığı için yolculuk 4-5 saati bulabiliyor. Araçla giderken dağ yolunu tercih ederseniz manzaranızın bir bölümü Oymapınar Barajı olacak, yolda sürekli durup fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı

ÖDÜLLÜ TASARIM

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı,
2020 Antalya Kepez Belediyesi TURGUT CANSEVER Uluslararası Mimarlık Ödülleri’nde Mimarımız ŞAKİR KÖSE ile “TURGUT CANSEVER YEREL ÖDÜLÜ”nü aldı. Bu gurur hepimizin.

GEÇMİŞE YOLCULUK

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı’nda
geçmişe yolculuk yapacaksınız. Tarihi ve dokusu ile Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı’nın iç tasarımı sizi geçmişe ve yaşanmışlıklara götürecek.

EŞSiZ DOĞA İLE İÇİÇE

Yeniçeri Ahmet Ağa Konağı’nın
bulunduğu yerde esşiz doğa manzarası ve doğanın tertemiz havasını içinize çektiğinizde kendinizi yeniden doğmuş hissedeceksiniz.